Jak wygląda właściwa higiena soczewek kontaktowych?

Jak wygląda właściwa higiena soczewek kontaktowych?

2021/01/22 Wyłączono przez Kamila

Szkła kontaktowe od wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem wśród osób, które cierpią na wady wzroku. Nie można się temu dziwić, ponieważ podnoszą jakość życia i pozwalają na swobodne wykonywanie różnych czynności i uprawianie sportów. Niezależnie od tego, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność, czy dalekowzroczność okulista jest zwykle w stanie dopasować dla niego optymalne soczewki kontaktowe. Jedyną przeszkodą mogą być inne schorzenia samego oka. Dostępny jest bardzo szeroki wybór soczewek kontaktowych na rynku, a ich producenci dbają o to, aby były to produkty najwyższej jakości, nawilżone i przepuszczające powietrze. Jest to bardzo ważne, ponieważ oko, które oddycha znacznie rzadziej poddaje się różnego rodzaju infekcjom.

Jednodniowe soczewki kontaktowe – najlepsze dla osób cierpiących na dalekowzroczność

Lekarze okuliści są zgodni co do tego, że soczewki jednorazowe są zdecydowanie najbardziej higienicznym rozwiązaniem dla użytkowników. Przede wszystkim, wyrzuca się je po zdjęciu z oka i nie wymagają już żadnego czyszczenia i odpowiedniego przechowywania. Poza tym, najłatwiej można się do nich przyzwyczaić, ponieważ są najcieńsze i po prostu nie czuć ich na oku. Oczywiście, każde soczewki trzeba zakładać na oczy przy pomocy dłoni, które zostały uprzednio bardzo dokładnie umyte mydłem. Oko jest jedynym z naszych organów, który znajduje się na zewnątrz, a więc jest wyjątkowo narażone na atak bakterii i wirusów, a drobnoustroje te mogą wywoływać bardzo nieprzyjemne i bolesne infekcje.

Płyn wysokiej jakości i sterylny pojemniczek na soczewki kontaktowe

Niezbędnik każdego użytkownika soczewek kontaktowych to niewielki pojemniczek do przechowywania szkieł oraz buteleczka ze sterylnym płynem do ich mycia. Po delikatnym zdjęciu soczewki z oka, należy ją dokładnie umyć płynem przy pomocy czystej dłoni. Następnie, do czystego pojemniczka nalewa się płynu i umieszcza w nim delikatnie soczewkę. Należy bezwzględnie przestrzegać możliwego czasu stosowania soczewek kontaktowych i nie wydłużać go na siłę, ponieważ wielokrotnie stosowana soczewka jest często źródłem infekcji oka, a jednocześnie spada jej jakość.