Opieka nad ciężarną suką lub kocicą – porady

Opieka nad ciężarną suką lub kocicą – porady

2020/02/04 Wyłączono przez Kamila

Ciąża to czas, w którym w ciele samicy dochodzi do wielu przemian. Tak samo, jak u kobiet, tak też u suk lub kocic dochodzi do zmian hormonalnych, fizycznych i innych. W tym szczególnym okresie należy, więc zadbać o swoją pupilkę jak najlepiej. Nie każdy weterynarz wspomina o tym podczas wizyty, dlatego poniżej przygotowano na ten temat małą ściągawkę.

Ciąża u suki lub kocicy – co robi weterynarz, a co powinien robić właściciel?

Do obowiązków weterynarza, który prowadzi ciąże u kocicy lub suki, należy przede wszystkim kontrolowanie jej stanu fizycznego, przeprowadzanie badań USG czy też wykonywanie niezbędnych badań. To wszystko są oczywiście kwestie medyczne, dlatego też można powiedzieć, że działania, jakie wykonuje weterynarz, mają na celu zapewnienie samicy zdrowego stanu i dotrwania w nim do rozwiązania. Doskonałe samopoczucie suki lub kocicy zależne jest jednak od postępowania właściciela. Otóż to po jego stronie leży częstsze wyprowadzanie suki na spacer, dostarczanie odpowiedniego pokarmu i wody. Opiekun powinien także zadbać o spokojne miejsce dla swojej pupilki, w którym będzie mogła ona cieszyć się błogim odpoczynkiem.

Potrzeby ciężarnej suki – na co powinien zwrócić uwagę weterynarz?

Ciężarna suka zazwyczaj ma swoje określone potrzeby. To właśnie weterynarz powinien przekazać taką informację jej opiekunowi podczas kontrolnej wizyty. Do najczęstszych potrzeb należą: częste załatwianie potrzeb fizjologicznych, zwiększony apetyt, mniej ruchu, a także wiele innych. Dodatkowo opiekun suki powinien zwracać uwagę na jej zachowanie, by w razie potrzeby zwrócić się po pomoc do weterynarza.